Dijital Pazarlama Dergisi Röportajı
 • 08 Ekim 2015
 • Yorum Yok

Dijital Pazarlama Dergisi & Webtures

Röportaj / Kaan Gülten

SEO Okyanusunda Bir Amiral

 • Webtures’in Amirali olarak, Kaan Gülten’i biraz tanıyalım, kendinizden bahseder misiniz?

Sanıyorum cevabını en zor verdiğim sorulardan bir tanesidir bu :) Özetle eğitmen, yazar ve girişimci olarak nitelendiriyorum kendimi. Eğitmenlikle başladı iş hayatım, birçok kursta AutoCAD çizim programının eğitmenliğini yaptım, daha sonrasında SEO konusunda araştırma ve tecrübe sonrasında kitap yazdım, en sonunda da Webtures firmasını kurarak şahane bir ekibin yöneticisi olarak iş hayatına devam ediyorum.

 • Webtures kimdir, neler yapar, nasıl yapar?

Webtures genç ve dinamik bir ekipten oluşan, eğlenmeyi ve çalışmayı seven bir ajanstır. Başta SEO olmak üzere dijital pazarlama stratejileriyle firmaların dijital görünürülüklerini arttıracak her türlü stratejiyi uygulamaktadır. Seo, dijital pazarlama, web, sosyal medya ve mobil gibi ilişkili birçok sektörde elde ettiği deneyimleri sahip olduğu platformlarda ve katıldığı etkinliklerde paylaşarak bu konuda sektörde farklı bir konumda kendine yer edinmeyi başarmıştır.

 • Webtures’ in gelecek planları nelerdir? Yurtdışına açılmak gibi bir planınız var mı?

Webtures başta da söylediğim gibi çalışkan, üretken, eğlenceli ve enerji dolu bir ekiptir. Tüm çalışanları olarak bu yapıda bulunmaktan ve birarada olmaktan haz alan, ancak bu eğlenceli yanını iş verimliliğini arttırmak için bir tetikleyici gören düşünceyle de hareket eden yapıdadır. Bu sebeple işin niteliği ve verimliliği konusunda her detayı önemseyen detaycı da bir firmayız diyebilirim. Bu anlamda yurt içi ve yurt dışı tüm görüşmelerimizde firma vizyonumuz hakkında onlarca olumlu yorum aldığımızı söyleyebilirim.

Şuanda bazı yurtdışı firmalarla çeşitli projeler hakkında iş ortaklığı sağlamak üzere görüşmeler yapıyoruz. Ancak bunun dışında SEO hizmetlerimizi en verimli haliyle yurtdışında da uygulama gibi bir düşüncemiz var. Bunlarla ilgili bir ülke araştırma ve planlaması içindeyiz. Uygulama aşamasına geçildiğinde tüm detayları paylaşıyor olacağız.

 • Beraber çalıştığınız herhangi bir markayı ele alırsak, SEO süreci nasıl başlıyor ve ilerlemesi için hangi aşamalardan geçilmesi gerekmekte, başarılı olmak için ne tür dijital stratejiler uyguluyorsunuz?

Türkiye’deki birçok büyük markayla çalışıyoruz. Bunlara sitemizdeki referanslar bölümünden ulaşabilirsiniz. SEO sürecinin başlangıcı ve stratejilerin planlaması öncelikle iyi bir analize dayanmaktadır. Doğru anahtar kelime tespiti oldukça önemlidir. Daha fazla trafik sağlayacak değil, daha nitelikli trafik sağlayacak bir çalışma stratejisini önemsiyoruz. Yani siteye gelen her ziyaretçiyle ticari olsun veya olmasın etkileşim kurmayı amaçlayacak bir stratejiyi benimsiyoruz. Rakip ve sektör analizleri ile, rekabet zorluğunu ve tahmini hedefe ulaşma sürecini değerlendiriyoruz. Sektörün ihtiyacına yönelik çalışma türlerini tespit ederek bu yönde bir planlama yapıyoruz. Site içi teknik analizler ve site dışı seo incelemeleri ile de en iyi verim elde etmeye yönelik bir rapor oluşturuyoruz. Özetle sektörün detaylı bir haritasını çıkararak, rakipleri ve müşterinin sitesini bu haritada konumlandırıp, hedef için gerekli yol haritasını çıkarıyoruz. Tabi şu da gözden kaçan oldukça önemli bir kriterdir, rakiplerin şuanki konumlarına göre bir hedef belirlemek doğrudur, ancak yeterli değildir. Çünkü sizin hedefe ulaşana kadar geçen süre zarfında rakiplerin ne kadar yol alacağı da hesaba katılarak buna yönelik farklı değerlendirmeler ve sürecin takibi de gerekmektedir.

 • Webtures’ i diğer SEO ajanslarında ayıran, en önemli farklar nelerdir? Webtures olarak belirlediğiniz temel motto nedir?

Amacımız herkese faydalı olmaya çalışmak. Bu ilke ile yola çıktık ve bu amaçla edindiğimiz tüm bilgi ve tecrübeleri paylaşmaktan geri kalmıyoruz. Bize bu anlamda yöneltilen her soruya ışık tutmaya çalışıyoruz. Aslında çalıştığımız her firmanın da sadece SEO değil, ilişkili olan birçok pazarlama stratejisiyle ilgili edindiğimiz bilgilerden istifade etmesi konusunda oldukça cömert davranıyoruz. Yazdığımız kitaplar bu paylaşım amacının sanıyorum en iyi örnekleridir. 14.000 adetlik bir satış rakamı ne ölçüde bir kiteleye ulaştığımızın ve fayda sağlamaya çalıştığımızın göstergesi olacaktır.

Çalışmaları yürüten ekibin dışında bir Ar-Ge ekibimizin olması ve sürekli performans testleri yapıyor olmamız, gerçek anlamıyla araştırma, test, inceleme ve geliştirmeyi uyguluyor olmamız hizmetlerimizin en verimli düzeyde ilerlemesini sağlamaktadır.

Ayrıca biz de kendi rakiplerimizi büyük ölçüde analiz ediyoruz, görüşmelerimizde elde ettiğimiz diğer firmalar hakkındaki bilgi ve izlenimleri değerlendiriyoruz. Tüm bunların sonucunda kendimizi ayırabileceğimiz onlarca önemli farka sahip olduğumuzu düşünüyoruz, ancak bunların hepsini açıklamaktansa bizi tercih edecek firmaların bu özelliklerimizi keşfetmesini daha değerli buluyoruz.

 • Kaan Gülten olarak, Webtures dışında desteklediğiniz başka girişimler var mı?

Seo Hocası bu sektördeki başlangıç girişimimiz diyebilirim. Webtures de bu projenin devam niteliği taşıyan ve kurumsal ayağını oluşturan bir girişimdir. Bundan sonrası için çeşitli sektörlerde girişim, yatırım ve yabancı ortaklıklar gibi görüşmelerimiz var ancak kesinleşmediği için şuanda açıklamam doğru olmayacaktır.

 • com ve SEO ile alakalı yazmış olduğunuz kitaplardan bahseder misiniz? Türkiye’nin Seo hocası olarak sektörde tanınıyorsunuz. Bu başarıyı neye borçlusunuz?

Tüm girişimlerimde ana ilke olarak kitaplarımın da son cümlesi olan “paylaşmak kazanmanın en hızlı yoludur” cümlesini benimserim. Seohocasi.com sitesinde de durum böyle olmuştur. Edindiğimiz her bilginin düzenli paylaşımı, soru cevap bölümü için ayırdığımız günlük 4 – 5 saat ile herkesin sorularına ücretsiz yanıtlar sunmamız, sosyal medya paylaşımlarımız ve oradan gelen taleplere yanıtlar, ücretsiz e-kitaplarımı ve seo analiz uygulamamız bu sektördeki paylaşımlarımızın başlıca örnekleridir. Tüm bu özellikleriyle de sektörde love mark haline gelen bir markadır diyebilirim. Başarının en temel kaynağı da buna dayanmaktadır. SEO konusundaki eğitim ve paylaşım sürecimiz, forumlarda bilgilendirmeler, seohocasi.com blogundaki makaleler, soru cevap bölümü gibi online kaynaklar üzerinden başladı. Bu paylaşımların ikinci ayağı olan daha kapsamlı, anlaşılabilir ve hiyerarji içerisinde öğretme amacıyla uzmanından seo ve akabinde sorularla seo kitaplarını yazdım. Sektördeki bilgi ihtiyacı sebebiyle ilk kitap, toplamda 14.000 adeti bulan bir basım sayısına ulaştı. SEO sektörüyle ilgili sonraki aşamalarımız, etkinlikler, video eğitimler, tanışma toplantılar, seminerler ve konferanslar olarak devam edecektir. Bu yönde de hızlı bir çalışma süreci içerisindeyiz.

 • Webtures genç ve enerjik kadrosuyla bizim dikkatimizi çekmişti. İşe alımlarda ne tür şartlar arıyorsunuz? Webtures gibi SEO konusunda uzmanlaşmak isteyen gençlere ne tür tavsiyeler vermek istersiniz?

Evet gerçekten genç, enerjik ve eğlenceli bir kadro var. Bu sebeple pazartesi sendromu gibi bir sıkıntımız olmadığını söyleyebilirim :) İşe alımlarda kişisel yetenek ve tecrübelere son derece önem veriyoruz. İnsani değerler, iletişim beceresi ve ekip çalışması bizim için son derece önemli konular. Araştırma ve sektörel gelişime ayak uydurma kabiliyeti, bu sektörün en büyük gereksinimidir. Bu özellikleri taşıyan kişilerle yaptığımız görüşmelerdeki özel sektörel sorular, çalışmaya karar vermemiz konusundaki kesin sonucu belirliyor.

 • Türkiye’deki dijital pazarlama sektörünün geleceğini nasıl yorumluyorsunuz? Bu yükseliş devam edecek mi? Markalar dijital pazarlama ve SEO gibi alanlara nasıl yaklaşmalı sizce?

Türkiye internet kullanım oranlarına ve beraberinde e-ticaret kullanım oranlarına bakıldığı zaman, gelişme potansiyeli en yüksek ülkelerden biri durumundadır. Bu verilere bir de genç nüfus eklenince, bu alandaki yurtdışı odaklı birçok firmanın da gözünü Türkiye pazarına çevirmesine sebep olduğunu söyleyebiliriz. Bundan 4 – 5 yıl öncesi için yürütülen tahminler büyük ölçüde gerçekleşerek, son 4 – 5 yılda e-ticaret sektöründe ciddi bir büyüme yaşandı. Ancak bundan çok daha fazlasını önümüzdeki yıllarda göreceğimiz aşikardır. Tüm giyim markalarının en büyük mağazasının e-ticaret siteleri olduğunu dikkate alacak olursak, her geçen gün markaların e-ticarette varolma ve daha fazla görünür olma mücadelesi verdiğini söyleyebilir. Bu durum da tabi ki markaların dijital pazarlamaya ve SEO’ya ne derece önem verdiğini ortaya koymaktadır.