KimOnlar Röportajı
 • 08 Ekim 2015
 • Yorum Yok

Seohocası olarak tanıdığımız Kaan Gülten ile yaptığımız bu röportajımızda kendisine bir takım sorular yönelttik.

Son Yazımızdan bu yana uzunca bir vakit geçti farkındayız, Sanırım biraz zor soruyoruz :D İlerleyen zamanlarda yayınlayacağımız röportajlarımıza ait sorularımızı gönderdik cevapları beklemekteyiz.
Geri dönüşler başladı. Sorularımızı yanıtlayıp gönderen Kaan bey (Kaan Gülten) e çok teşekkürlerimizi sunuyoruz, umuyoruz ki keyif alarak yanıtlamıştır.

 

Merhaba Kaan Bey. İlk olarak röportaj talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 • Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız? Kaan Gülten kimdir, nasıl biridir?

1985 Tokat Doğumluyum. Marmara Üniversitesi Aktüerya Bölümü Mezunuyum. Seo Hocası girişimi ve Webtures firmasının kurucusu aynı zamanda yöneticisiyim. Girişimci, yardımsever ve çalışkan biri olarak görüyorum kendimi :)

 • En sevdiğiniz ve en sevmediğiniz özellikleriniz var mı? Bunlardan bahseder misiniz?

En sevdiğim özelliğim, genel mutluluk ve huzur seviyemin hayatımın büyük çoğunluğunda iyi seviyede olmasıdır. Eğlenmeyi, çocukları ve keyifli bir iş ortamını severim. Sevmediğim özellikler ise başarı konusunda biraz hırslıyım, dolayısıyla rekabetçi bir insan olduğum için aceleci ve hatalı adımlar atabilirim. Ancak bu şekilde de en iyi deneyimi kazanacağımı bildiğim için her türlü sonuçtan yine de memnuniyet duyarım. İnsanın belki de en samimi olamadığı konu kendinde sevmediği özellikleridir. Ben de kendimde bu anlamdaki samimiyetsizliği sevmiyorum :)

 • İnternette biz sizi SeoHocası olarak tanıdık.Bize SeoHocası isminin hikâyesini kısaca anlatabilir misiniz?

Web Dünyasına AutoCAD Hocası isimli blogumla girdim, SEO sektörüne geçiş esnasında aynı ünvanla devam etmenin doğru olacağını düşündüm ve SEO Hocası ismini seçtim.

 • Web serüveniniz nerden başladı, sizi bu olaya sürükleyen/çeken ne oldu?

2003 – 2009 yılları arasında İstanbul’daki birçok kursta aktif bir şekilde AutoCAD eğitimi veriyordum. AutoCAD’i daha geniş kitlelere öğretmek için AutoCAD Hocası isminde bir site açtım ve düzenli olarak dersler paylaşıyordum. Sitenin daha fazla kitleye ulaşması için AutoCAD, AutoCAD Dersleri gibi kelimelerde Google’da üst sıralarda çıkması gerektiğini ve bunun da SEO çalışması olduğunu anlayınca hayatımın geri kalanını büyük ölçüde değiştirecek farklı bir yolun da ilk adımını atmış oldum. Yaptığım tüm denemeler ve uğraşılar sonucunda sıfırdan SEO’yu öğrenmenin verdiği güvenle SEO Hocası blogunu kurdum ve SEO bilgilerimi burada paylaşmaya başladım.

 • Özellikle web sektörüne girerken ilk olarak hedeflediğiniz amaç neydi, bu hedeflere ulaşabildiniz mi, bu konuda kısa bir açıklama alabilir miyiz?

İş ve yaşamla ilgili birçok hayalim olur ancak hedeflerim genelde bir veya birkaç adım sonrasına yönelik olmaktadır. Bu sayede hem başarı çok daha kolay elde edilir ve hedefi gerçekleştirmenin mutluluğu bir sonraki hedef için güven verir hem de hedefe ulaşılamaması durumunda yaşanacak kayıpların küçük olması üzüntülerin de minimal düzeylerde kalmasını sağlar. Hiçbir zaman şu anki pozisyonumu hedefleyecek kadar ileri odaklanmamışımdır ve bundan sonra da hangi pozisyonda yer alırsam alayım bir sonraki adım için daima bir hedefim olacaktır.

Tüm bunların dışında çoğu zaman ticari bir hedefim olmamıştır. Sahip olduğum herşeyde paylaşmak benim için ana ilkedir. Bildiklerimi paylaşmanın hazzı beni her zaman daha fazla keşfetmeye ve öğrenmeye itmiştir. Tüm bunların sonucu olarak edindiğim tecrübeyle de kitabımın giriş ve son cümlesi “paylaşmak kazanmanın en hızlı yoludur” olmuştur. Yıllar sonra “Kaan abi ilk paramı senden kazanmıştım” diyerek girişimci olduğu alanda SEO hizmeti almak için gelinmesinden sonra yaşadığım mutluluğu ve paylaşmanın hem maddi hem manevi katkısını tahmin edebilirsiniz.

 • Bu güne kadar ki bilişim serüveninizde en büyük destekçiniz/destekçileriniz kimler oldu? Özellikle aileniz veya arkadaşlarınız bu duruma nasıl bir yaklaşım gösterdi?

En büyük destekçim tabi ki ailemdir. http://www.kaangulten.com/blog/turkiyede-basarili-olmanin-sirri Buradaki yazımdan da Türkiye’de başarılı olmanın zorluğu daha farklı olmaktadır. Zorlukları aşmak için en önemli anahtar da motivasyondur.

 • Bu alana yeni başlayacak arkadaşlarımıza yol göstermek maksadı ile bir sorumuz olsun;
  Web geçmişinize bakarak uzun bir yol kat ettiğinizi görebiliyoruz, eğer bugün sıfırdan başlıyor olsaydınız yine aynı şekilde mi ilerlerdiniz, farklı bir yol mu izlerdiniz, şurada bir yanlış yaptım dediğiniz yerler var mı acaba?

Kesinlikle evet aynı şekilde ilerlerdim. Farkındalık oluşturmak, tavsiye edilmek ve sürekli takip edilmek için en önemli şey düzenli bir şekilde paylaşımdır. Bildiklerimizi her alanda düzenli bir şekilde paylaşarak her açıdan sektördeki boşluğu doldurmayı amaçlamaktayız. Tabi ki bu süreçte yaptığımız çok fazla hata ve kayıplar oldu. Ancak bunların hepsi başka türlü sahip olunamayacak deneyimleri oluşturur. Herhangi bir alanda girişim yapacak arkadaşlara önerim, sektörlerindeki eksikleri ve talepleri iyi bir şekilde analiz edip bunları olabildiğince tamamlayacak çalışmaları yapmalarıdır. Ufak kazançları daha lüks bir yaşam için harcamak, gelir düzeyinin sabit olmasına sebep olur. Ancak bu kazançları işinize, sektörünüze yatırmanız birkaç ay sonra daha fazla kazanmanızı sağlar.

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) piyasasına sizi sürükleyen ne oldu? Bu piyasaya nasıl girdiniz?

AutoCAD kelimesinde her anlamda ihtiyacı karşılayan sektörün devi olan bir siteyi çok kısa bir sürede geçerek ilk sıraya gelmemin sağladığı mutluluk yeni arayışlar ve hedefleri seçmemin yolunu açtı. Artık SEO Hocası isimli blogla edindiğim tüm tecrübeleri paylaşarak ve bu alanda da SEO çalışması yaparak çok daha zor bir sektörde liderliğe sahip olmalıyım düşüncesiyle harekete geçmek istedim. Diğer bir faktör de, her zaman söylenir seveceğiniz işi yapmak en güzel şeydir diye. Benim için de SEO bu anlamda keyif veren bir iştir ve bu piyasada var olmamın en önemli sebebi de aldığım keyiftir.

 • Şüphesiz SEO alanında hedef arama motoru alanındaki en büyük firma olan Google, diğer arama motorlarına yönelik çalışmalarınız var mı? Diğer arama motorlarında Google’a yönelik çalışmalar kadar başarılı sonuçlar alabilmek mümkün mü?

Kesinlikle öyle, Google bu alanda lider durumdadır. Ancak diğer arama motorlarını da Google’ın ilk yıllarındaki süreçlerden geçtiğini şu anda Google’ın birkaç yıl öncesindeki sıralama metotlarına göre sıraladığını görebiliyoruz. Genelde Google için yapılan çalışmalar %80 benzerlikte diğer arama motorları için de olumlu sonuçlar vermektedir. Ancak ziyaretçi kazanımları ve geri dönüşler açısından değerlendirecek olursak arada ciddi fark bulunmaktadır.

 • Webtures adı altında çeşitli projeleriniz olduğunu da görebiliyoruz, çeşitli projeleriniz ve bir ekibiniz var sanıyoruz ki. Bize Webtures’ ten ve Webtures ailesinden bahsedebilir misiniz?

Webtures’in kuruluşundaki planlama, Web girişimleri yani bahsettiğiniz gibi çeşitli projeler üzerineydi. Ancak sonradan bu alanda çok fazla ilerlemeyerek SEO Hocası gibi SEO hizmetleri üzerine devam etme kararı aldık. 14 Kişilik bir ekibiz ve şu zamanlarda farklı 3 pozisyon için 3 ekip arkadaşı daha arıyoruz. Genç bir ekibe sahibiz. Bunun da birçok açıdan avantajını görüyoruz. Tüm ekip aynı zamanda iyi bir dost olmuş durumda, mesai saatleri dışında da bolca vakit geçirebilecek düzeyde birbirinden keyif alan kişilerle çalışmak mesainin de keyifli geçmesini sağlıyor. Webtures, müşterisine, çalışanına, takipçisine, ziyaretçisine ve ilişkili olduğu her bireye fazlasıyla değer veren bunun da karşılığını iyi hizmet üreterek alan bir firmadır.

 • Geleceğe yönelik ilerleyen zamanlarda yayına geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz var mı? Sürprizini kaçırmadan fazla ayrıntıya girmeden bize anlatmak ister misiniz?

Önümüzdeki süreçlerde de farklı bir stratejiyle yeni bir yol haritası belirledik. Bu röportaja özel bu planlamamız hakkında da ufak bir bilgi vereyim. Webtures ve SEO Hocası kurumsallığını ayırarak, Webtures’i Türkiye’nin sınırları dışında da hizmet ediyor olmasını sağlayacağız. Yani bir yurtdışı şubesi planlamamız var. Aynı zamanda Webtures sadece SEO hizmeti değil, diğer dijital pazarlama ve medya planlama hizmetlerine de hakim bir yapıda hizmet vermeye başlayacaktır. Şimdilik planlamalarımızın bu kadarından bahsedebilirim :)

 • Sizi SeoHocası olarak tanımamızın öncesinde web üzerinde farklı bir geçmişiniz veya farklı bir kimliğiniz var mıydı? Var ise bundan bahseder misiniz?

SEO Hocası öncesinde web üzerinde sadece AutoCAD Hocası blogu vardı. Ancak aslında her iki projeyle de kendi ismimi çok fazla ön plana çıkarmayı istemeyen bir kişiydim. Ancak SEO Hocası’nın popüler olduğu dönemlerde, kendini SEO Hocası’nın sahibi olarak tanıtarak iş alan ve büyük firmalarda işe giren kişilerden sonra kendi ismimle de ön planda yer almaya başladım ve yazdığım kitaplarla bunları pekiştirmiş oldum.

 • Geçmişe göre blog sitesi kavramında baya bir değişiklik oldu, özellikle kişisel bloglar birer birer kaybolup yerini genellikle sabit içerik siteleri almaya başladı, insanların kişisel yazdığı siteleri çok az görüyoruz, kişisel blog yazarlarının bir kısmı da okunmadığını düşünerek yazmaktan vazgeçiyor. Bu konuda düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Maalesef öyle. Benim de blog tutmaya başladığım dönemlerde, blog kavramı oldukça popülerdi. O zamanlardan tanıdığım birçok blogger arkadaşım maalesef bloglarını kapattı, bazıları genel blog veya teknoloji blogu gibi bir yapıya dönse de benim açımdan eski blogger camiası keyfini vermemeye başladı. Kişisel blogların şöyle bir dezavantajı var, ne kadar hakim olduğunuz bir bilgiyi de paylaşıyor olsanız, kişisel blog olması o bilginin bir yorumlama veya kişisel düşünce düzeyinde kalmasını sağlıyor. Ancak o bilgiyi bir teknoloji blogu veya bir sektöre yönelik oluşturulmuş site üzerinden paylaşırsanız daha fazla güven duyularak bilgi ciddiyetle okunabiliyor. Kişisel düşüncem biraz da bu sebeplerle kişisel blogları sadece günlük tarzında tutabilecek kişilerin devam ettirebildiği gerçeğiyle yüzleştik.

 • İnternet girişimleriniz ve web üzerindeki aktiflikleriniz ile birlikte eğitim hayatınız da devam ettiğini düşünüyoruz, eğitim alanında bitirdiğiniz veya devam ettiğiniz okullarınızdan ayrıca bu alandaki başarılarınızdan bize bahseder misiniz?

Başarılı bir lise hayatı geçirsem de AutoCAD eğitmenliği ile eş zamanlı yürüttüğüm için başarılı bir üniversite hayatım olduğunu söyleyemem. Marmara Üniversitesi Aktüerya bölümü mezunuyum. Birkaç yıl uzatmalı da olsa mezunum :) Üniversitenin 1. Yılında eğitmenliğe başlamam ve aslında iyi bir gelirle sevdiğim bir meslek sahibi olmam okuduğum bölümle ilgili hevesimi büyük ölçüde kaçırdı. Ancak 6 yıl eğitmenlikle birlikte eş zamanlı üniversite öğrenimini de yürüterek mezun oldum ve sonrasında SEO sektöründeki yolculuğa başlamış oldum.

 • Kimonlar.com projemiz hakkında da görüşlerinizi birkaç kısa cümle ile almak isteriz.

İnternet dünyasında girişimci olmak isteyen gençler, çeşitli alanda başarılı projeleri ve kişileri çok rahat görebiliyor ancak bu proje ve kişilerin hangi yollardan geçtiğini, neler planladığını ve biraz daha bu kişilerin özelini bilemiyorlardı. Bu anlamda örnek olmak, ilham vermek ve merak edilenlerin arka planını görmek adına oluşturulmuş keyifli bir proje.

 • Ve son olarak bu sorumuz bilişimcilerin enleri alanından gelsin. En sevdiğiniz rengi bizimle paylaşır mısınız?

Mavi ama #f15b26 demek geliyor içimden :)

http://www.kimonlar.com/kaan-gulten-webtures/