Kaan Gülten

Google Kapanırsa Ne Olur? (Eylem Planı)

19 Aralık’ta Bulgaristan merkezli Google sunucularında yaşanan sorun sebebiyle, Google arama motoru, Youtube, Gmail, Analytics, Haritalar gibi birçok servise yaklaşık 1.5 saat erişilemedi ve milyonlarca kullanıcı Avrupa ve Türkiye’de problemin etkisini anında hissederek konuyu yakından takip etti.

Her ne kadar Webtures olarak dijital hizmetler veren bir ajans konumunda sorunun etkilerini etraflıca hissetsek de, tüm internet kullanıcıları açısından da bu sorun dijital erişimin büyük ölçüde kısıtlandığı bir deneyimin yaşanmasına sebep oldu.

Yaşanan bu olayın akabinde aynı gün uzman bir ekip ile hızlı bir toplantı planlayarak, çeşitli senaryolar üzerinde bir beyin fırtınası ve bunlarla ilgili bir aksiyon, eylem planı belirlemek üzere çalışmalar gerçekleştirdik. Tabi ki olası en büyük senaryo internete erişimin kesilmesiyken, ticari, siyasi savaşların yaşandığı günümüzde gerçekleşmesi en muhtemel senaryo ise Google’ın kapanması olacaktı. Bu noktadan yola çıkarak herhangi bir siyasi, ticari aksiyon, ambargo, Rusya işbirliği ile Yandex planı veya yerli arama motorunu ülke içinde tekelleştirme çalışması adına ne denirse böyle bir ihtimali minimum seviyede dahi olsa ele almamız gerektiğini hissettirdi. Toplantıyı Google’ın kapanmasının Toplum, Ticaret ve Dijital Ajans özelinde ele alarak eylem ve aksiyon planını belirleyecek şekilde gerçekleştirdik.

Google Kapanırsa Ne Olur?

Toplum Açısından Etkileri

Ticaret Açısından Etkileri

Webtures Açısından Etkileri

3 ayrı başlıkta ele aldığımız tüm sonuçlara bütünsel yaklaştığımızda hayatımızda köklü değişiklikere yol açabilecek bir kriz olacağını söyleyebiliriz. Ancak her sorun ve kriz bizi bir sonraki bize hazırlar, geliştirir, tecrübelendirir ve bilgilendirir. Bu sorun ve krizlerin senaryosunu yaparak bunların çözümlerini düşünmek ve kurgulamak da deneyimlemeye oldukça yakın bir etkiyle bize katkı sağlar, senaryoların gerçekleşmesi durumunda deneyimli ve hazırlıklı bir şekilde süreçleri en az hasarla atlatmak da cabası.

Exit mobile version