Kaan Gülten

SEO Üzerine Enektarlar

Yazı başlığında Enektarı görerek yazıyı ziyaret ettiyseniz enektarı yanlış yerde arıyorsunuz :)

Sektördeki en büyük zorluklardan biri, sektörle bir ilişkisi veya bilgisi olmayan kişilerin “ne iş yapıyorsun?, mesleğin nedir?” gibi sorularına verilecek yanıtlardır :)

Mesleğe başladığımız ilk yıllarda SEO’yu üşenmeden anlatıyordum.

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. Web sitelerinin sektörüyle ilgili kelimelerde yapılan aramalarda daha üst sırlarda yer alıp daha fazla ziyaretçi ve müşteri edinmesini sağlayan çalışmalardır.

Bunu anlattıktan sonra, bir soru geliyor ! Soruyu yanıtlamakta sıkıntı yok, sorusuna uygun cevabı verirsiniz ama önce sorunun konuyla hiçbir alakası olmadığını anlatmanız gerekiyor :)

Daha sonraları, mesleğimi soran kişinin yaşına ve konuyla ilgisine bakarak yanıt vermeye çalışıyorum. Bunlar aşağıdaki gibi yanıtlar oluyor;

Sektörle ilgili yaşadığımız başka bir sıkıntı, aslında o genel değil biraz daha bize özel bir sıkıntı. Birgün bir mail aldım mailin konusu “Seni seviyorum adamım SEO” o sondaki SEO çok emanet duruyordu ama direk konuyu kendimle ilişkilendirmeme sebep oldu. Biri iş atıyor sandım, ancak sonradan öğrendim ki iş atmıyormuş iş veriyormuş :) Tabi mevzuyu anlayana kadar biraz zorlandım :) Mail içeriğine bir baktım,

seviyorum, seni seviyorum, seni seviyorum adamım okudukça da diyorum bildiğin yazılıyor, meğerse sitenin anahtar kelimelerini yazıyormuş :) Dedim sert bir yanıt vereyim, “ben senin bildiğin seoculardan değilim” sonra aklıma geldi diğer seocular nasıl ki ? :) Hep bir rekabet duygusu var insanlarda bunu aşmamız lazım… (seni seviyorum adamım filmine ait seo çalışmasına ait bir anektod, koltuğun altında kalan enektar ayrı şeyler :) )

Türkiye’de SEO çalışması yapmak yurt dışına göre çok farklı ve daha zor, çünkü Türk insanının aklı çok kompleks çalışır ve bu karmaşada çözüm üretmek daha da zorlaşır. Sırf Türkiye’nin lideri olan bir e-ticaret markasına benzesin diye, herseyburada, neararsanburada, hepsibirlikte (bunun anlamını çözemedim ama :) ) gibi isimler kullanılır. Halbuki bu isimler hep dezavantajdır hem satış yapmak, hem marka olmak hem de SEO için. Ama en yaratıcısı da tepsiburada.com adam tepsi satmak için bu domaini almış :) Bu siteye SEO yapsak ne olacak, diyelim ki “tepsi” kelimesinde 1. sırada, o siteyi gören ziyaretçiler “aa doğru neden hepsiburada.com dan almıyorum ki” demez mi ?

SEO macerasına seohocasi.com ile başladım. Tabi onun da çıkış noktası “autocadhocasi.com” du. Ama gerçekten autocad dersi verdiğim için o domaini uygun bulmuştum. Sonrası için de sadece kendi ünvanımı devam ettireyim dedim. Ama yanlış bir stratejiydi ona rağmen tam anlamıyla faydalı işler çıkardığımız için iyi ses getirdi. Sektörle ilgili herkes mutlaka bilir seohocasi.com’u. Ama soruluyor bazen “neden kurumsal kimliğinizi herkesin bildiği SEO Hocası ile değil de Webtures ile gerçekleştiriyorsunuz?” çünkü SEO büyüyor ve dijital pazarlamayla daha fazla içli dışlı olmaya başlıyor. Bu anlamda yurt dışına baktığımızda, “seomoz SEO ibaresini kaldırdı sadece moz kurumsal kimliği ile devam ediyor, aynı şekilde majesticseo.com majestic.com oldu, seohocasi.com da yola hoca olarak devam edemeyeceği için :) Webtures ismi (“web ventures” kelimelerinin birleşiminden türettiğim bir kelimedir) ile kurumsal kimliğimizi oluşturduk.

Başlıkla ilgisi olsun bari, SEO için enektar kelimeleri doğru tespit etmek önemlidir :)

Exit mobile version