WmDergi Röportajı

  • 08 Ekim 2015

Ağustos 2012 Wm Dergi Röportajı

Kaan Gülten kimdir, neler yapar, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1985 Tokat Doğumluyum. Yaptığım hiçbir iş kolu ile alakası olmasa da Marmara Üniversitesi Aktüerya bölümü mezunuyum. Geçmişte AutoCAD Hocası, şu zamanlarda Seo Hocası olarak bilinen Seo Uzmanıyım. Aslında Seo uzmanı benim için geçmişte kalan bir sıfat diyebilirim. Çünkü yeni girişimde bulunduğumuz ve hedeflediğimiz projelerle kendimi “internet girişimcisi” olarak tanımlıyorum. Artık tüm seo bilgimizi ve ekibimizi müşterilerimizle birlikte kendi projelerimiz için de kullanıyoruz.

Web dünyası ve sosyal medya ‘da çalışmalarınızla oldukça popüler bir kişisiniz, geçtiğimiz ay WM Dergi ‘de yayınlanan yazılarınız ve Webtures ofis fotoğrafları büyük ilgi gördü.Her ay, yazılarınız ve makaleleriniz ile yer alacağınız WM Dergi  hakkındaki bakış açınız ve yorumlarınızı öğrenebilir miyiz?

Aslında internette hiçbir zaman şahsımı ön plana çıkaracak şekilde varolmadım. İsmimi projelerimin ve işimin hep arkasında tutmuşumdur. Ancak zaman içerisinde belki de bu bilinmezlikten ilgi artabiliyor. Türkiye diğer gelişmekte olan ülkeler gibi internet sektöründeki varlığını büyük ölçüde arttırarak ilerlemektedir. Bu da beraberinde geniş bir webmaster camiasını oluşturuyor. Doğrudan webmasterlara yönelik bir dergi olması, webmasterların ilgilendiği ve merak ettiği konulara yoğunlaşması, WM Dergi’yi benim açımdan da ayrıcalıklı kılmaktadır. Elde ettiği geniş okuyucu kitlesi ve çizgisiyle başarısını katlayarak gelişeceğine inanıyorum.

webtures-ofis-2012

AutoCAD Hocası isimli bir projeniz de mevcut, bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz? AutoCAD ile nasıl tanıştınız ne şekilde bir ilgi ve çalışmanız var?

Üniversite eğitimimin ilk yılında ilgi duyarak öğrenmek istediğim için AutoCAD eğitimi aldım. Her ne kadar aldığım lisans eğitimi ile alakalı olmasa da, AutoCAD eğitimini yüksek başarı ile bitirmem, kursun dikkatini çekerek eğitmenlik kariyerimin başlangıcı oldu. Çok kısa sürede AutoCAD’e yoğunlaşarak kendimi geliştirdim ve Başarısoft, Netron, İzometrik, Mimtek, Academytech vb. İstanbul’daki birçok kursta 6 yıl boyunca eğitmenlik yaptım. Eğitmenliğim süresince bu bilgilerimi daha fazla kişiye ulaştırmak için AutoCADHocasi.com isimli siteyi kurdum. Birçok açıklayıcı makale ve video ile kısa sürede sektörün en bilinen sitesi durumuna geldi.

Seo Sektörüne Nasıl Girdiniz ?

Seo Sektörüne girişim de Autocadhocasi.com sitesinin kurulmasıyla başladı. Sitenin AutoCAD kelimesinde yükselmesi başarımı daha da arttıracağından Seo çalışmalarına ilgi göstermeye başladım. Birkaç ay içerisinde 8 – 10 yıllık siteleri geride bırakarak 1. Sıraya yerleşti. Bu başarı bana yeni bir sektörün kapılarını açtı. Bu süreçte elde edindiğim deneyim ve bilgileri paylaşmak için seohocasi.com sitesini kurdum. Paylaştığım bilgilerin ilgi görmesi sitenin kısa sürede popüler olmasını sağladı. Yapılan seo çalışmalarıyla da birlikte 8. ayında 1. Sıraya yerleşti. Daha sonraları Google’daki hacklink ve antiseo açıkları sebebiyle şuanki konumuna geldi. Ancak bu konumda bulunmasından şikayetçi değilim. Seohocasi.com’u 1. Sıraya taşıma gibi bir gayretim artık yok. Zaten sektörde marka olmuş durumda. Google’a seo yazıldığı zaman sırasıyla, Seo nedir ve Seo hocası kelimelerinin çıkması sektörün öncü sitesi olduğunu göstermektedir. Seo’yu bilmeyenler “seo nedir” diye ararken, bilenler “seo hocası” diye aramaktadır.

Seo Sektörünün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Arama motorları varoldukça seo kavramı da varlığını sürdürecektir. Ancak zaman içerisinde mutlaka yapısal değişiklikler ve gereksinimlerin farklılaşması sebebiyle Seo’nun kullanım şekli de değişecektir.

Sizi detaylı olarak incelediğimiz zaman, girdiğiniz her sektörde mutlak başarı yakaladığınızı görebiliyoruz. Bunu neye borçlusunuz ?

Öncelikle iltifatınız için teşekkür ederim. Başarı her sektör ve iş kolunda istikrara bağlıdır. Hedefiniz binlerce adım uzaklıkta olsa bile, o hedef için gerekli olanları her yerine getirdiğinizde, hedefe bir adım yaklaşmış olursunuz. Sürekli bu düşünceyle hareket ederek hedefime odaklanırım. Aynı zamanda sektörün ihtiyaçlarını tespit edip, bu ihtiyaçları gidermek de hızlı yol almanız için oldukça etkilidir. Bir diğer önemli nokta ise, çalıştığınız siteler gelişirken, gelir elde etmeye de başlarsınız. Site üzerinden ticaret veya reklam aracılığıyla elde edilen gelirleri kişisel ihtiyaçlarınıza ve tüketimlerinize harcarsanız en iyi ihtimalle projenizde aynı seviyeyi korumuş olursunuz. Ancak bu gelirleri projenize yatırdıkça, gelir elde etme oranınız da artacak ve sektörde sizi daha otoriter konuma getirecektir. Kısaca proje gelirlerini kişisel olarak tüketmek projenin büyümesini zorlaştırırken, bu gelirleri projeye yatırmak, hem projenizin gelişmesini hızlandıracak ve beraberinde gelir düzeyinizi de arttıracaktır.

webtures-2012

Webtures, hangi site ve servisleri bünyesinde barındırıyor ve kaç kişi çalışıyor?

Webtures bünyesinde, vividyo.com, kadinbulten.com, habermedya.com, seohocasi.com, fuub.net, seoaraci.com, Trustrank.gen.tr, smartbacklink.com, pingsubmit.com gibi projeleri barındırmaktadır. Webtures bünyesinde şu anda, ofis içerisinde 6 tam zamanlı seo, backlink ve sosyal medya uzmanı bulunuyor. Freelance olarak 1 yazılımcı, 1 grafiker ve 2 içerik editörü çalışmaktadır. Toplamda 10 kişilik bir ekibe sahibiz.

En yoğun servisiniz hangisi?

En Yoğun kullanılan 3 servisimiz, Trustrank.gen.tr, Seohocasi.com ve Fuub.net’dir.

Uzmanından Seo isimli kitabınıza olan ilgi ve satış oranı nasıl?

Seohocasi.com olarak büyük bir kesim tarafından beklenen bir girişimdi. Uzmanından Seo kitabı çıktıktan yaklaşık 2 ay sonra ilk baskı tükenmişti. Beklediğimizin üstünde bir ilgi gördü diyebilirim. Şu anda 4 bin satış rakamına ulaştı. Sektörün ve yayınevinin en çok satan kitabı olması oldukça gurur verici.

Ülkemizde, şirket & web site sahiplerinin SEO çalışmalarına bakış açısı ve ilgisi ne düzeyde?

Seo sektörü maalesef kötüye kullanıma açık olması sebebiyle, seo çalışmaları yaptırmış veya yaptırmak isteyen kişilerin ön yargılı yaklaşmalarına sebep olmaktadır. Özellikle çalışmaların sanal dünyada yürütülüyor olması bu güveni daha da zedelemektedir. Bu konuda sektörü bilinçlendirmek üzere seohocasi.com olarak birçok makale yayınlasak da maalesef halen bu olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. Firmaların güvenebileceği bir seo uzmanı veya firması bulması durumunda uzun vadeli anlaşmalar yapması oldukça kolaydır.

Şirketiniz bünyesinde bulunan Fuub.net ‘in hakkında neler söyleyebilirsiniz? İleriye dönük plan ve projeleriniz mevcut mu? Mevcutsa bizimle paylaşabilir misiniz?

Fuub.net webmaster forumu olarak hızlı bir ivme yakaladı. Forumlarda başarı kriteri üye sayısı ve aktiflik olarak belirlenebilir. Bu noktada almamız gereken uzun bir yol var. Ancak son 1 aydaki projelerimizi yayına aldığımızda bu başarıyı çok kısa sürede gerçekleştireceğimizi net bir şekilde görebiliyorum. Yakın zaman sonra yeni arayüz ve yüksek donanımı ile güçlü bir webmaster forumu yapısına kavuşacak olan Fuub, kurmayı planladığımız uzman ve sektörde bilgili ekibiyle de birçok webmastera destek olacak çalışmaları yürütecektir.

Webtures ‘i incelediğimizde, Haber Medya, Kadın Bülten, Vividyo isimli projelerinizi gördük, bunlar hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Daha önce de belirttiğim gibi Webtures’in yeni hedefi milyonlara hitap eden büyük bir kesimi hedef alacak projelerin hayata geçirilmesi üzerine olacaktır. Bunlardan çok güçlü bir alt yapı kurduğumuz ve ekip hazırlığı yaptığımız Haber sitesi projesidir. Diğeri de kadın portalı ve video izleme siteleridir. Her ne kadar sıfırdan başlanan projeler de olsa, sektördeki tecrübemizi kullanarak hızlı yol alacağımızı düşünüyorum.

HaberMedya.com sitesi ajans anlaşmaları tamamlanmış olsa da, yazılımın henüz tamamlanmaması projenin beklediğimiz tarihte yayına girmesini engelledi. Ancak yine de çalışmalarımız ve alt yapı hazırlıkları devam ediyor. Sektöre yönelik tüm stratejileri tamamladık. Sosyal medya ve seo çalışmaları için 2 kişilik ekip, haber içeriğinin ajanslardan çekilmesi ve hazırlanması için de 3 kişilik bir ekip hazırlığımız var. Zaten seo anlamında kötü bir konumda olmayan projenin yayına girmesiyle oldukça hızlı bir ivme yakalayabileceğini düşünüyorum.

Kadinbulten.com üzerinde bulunan “kadın destek” isimli botla ziyaretçiler sohbet edebilir ve rüya tabirlerini sorarak anlık yanıt alabilirler. Yakında kadın sağlık sorunları, bebek sorunları ve birçok kadınlara yönelik konularda destek verecek bir yapıya kavuşturacağız. Türkiye’de ilk olan bu proje ile birçok bayanın saatlerce arama yapmadan istediği bilgiye anında ulaşmasını sağlayacağız.

Vividyo.com projemiz ise eğlenceli ve komik videoların paylaşımını içeren bir sitedir. Şimdilik videolar ve tüm çalışmalar webtures ekibi tarafından yürütülse de, ilerleyen zamanlarda paylaşıma ve izlenme oranına dayalı gelir modelini de oluşturarak, kullanıcıların video paylaşımlarını da bünyesinde barındıracak bir yapıya dönüştüreceğiz. Bu dönüşüm ile hem webmasterlar için ciddi bir gelir kaynağı oluşturacağız, hem de projenin hızla büyümesini sağlayacağız.

Bize diğer projelerinizden bahseder misiniz?

İnternet kullanıcılarının geneline hitap eden projelerin yanı sıra ağırlıklı webmasterlara yönelik de çalışmalarımız devam etmektedir. Bunlardan bir tanesi yakında start vereceğimiz blog dağıtım sistemi olacaktır. Şu aralar projenin detaylarını ve stratejisini belirlemek üzere kafa yoruyoruz. Onu da elimizden geldiğince en kısa sürede yayına almaya çalışacağız. Bunların dışında taslak olarak çeşitli projelerimiz var ancak uygulama kararı almadığımızdan  bunları açıklamayı doğru bulmuyorum.

Hizmet verdiğiniz şirket referanslarınızdan birkaç örnek alabilir miyiz?

Referans konusunda firma gizlilik politikası gereği açıklamamız uygun olmasa da, rakamsal olarak referanslarımızdan bahsedebilirim. Aylık danışmanlık verdiğimiz 32 firma bulunmaktadır. Her bir site için anahtar kelime sayısı 5 – 60 adet arasında belirlenmektedir. Bu da toplamda aylık 480 anahtar kelimedir. Bunun dışında paket bazlı uygulamalarımız bulunmaktadır. Bunlardan en popüleri 4 aylık seo çalışmasıdır. Şu an için 130 dan fazla siteye aktif olarak uygulanmaktadır.

Geleceğe dair planlarınız neler?

Webtures olarak, ticari anlamda seo hizmetinin yanı sıra kendi projelerimize ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Webtures olarak, bilgimiz dahilinde olmak kaydıyla, gelişmekte olan her sektöre ve umut vadeden her projeye yatırım yapmaya yönelik ar-ge çalışmalarını sürdürüyoruz. E-Ticaret alanında henüz aktif rol oynamayı planlamasak da, güçlü projelerimiz ilerleyen zamanlarda bizi her sektörde ticaret yapmayı kolaylaştırabilecek duruma getirecektir diye düşünüyoruz.

Webmaster ‘lara ve web projeleri geliştirenlere önerileriniz ve tavsiyeleriniz var mı?

Türkiye, son birkaç yılda web dünyasında oldukça hızlı bir yol aldı. Bu durum da tüm webmasterların gelirlerinde mutlak bir artışa yol açtı. Elde edilen bu kaynakların projelerin gelişiminde kullanmalarını tavsiye ederim. Aynı zamanda, sektörden kendilerini ayıran birkaç farklı özellik ortaya çıkarsınlar. Sektöre sağlanan her fayda mutlaka daha fazlasıyla size geri dönecektir. Paylaşmak kazanmanın en hızlı yoludur.