Türkiye’de Başarılı Olmanın Sırrı

 • 25 Kasım 2014

Türkiye’de başarılı olmanın sırrı başka bir ülkede başarılı olmanın oldukça dışında birçok kritere bağlıdır. Bu sebeple yazım nasıl Türkiye’de başarılı olunur üzerine.
Bugün yeni ofisimizin cam bölme ihtiyacı için ölçü almak üzere gelen firma sahibiyle görüşürken yaptığımız işi sordu, çok bilinmediği için “internet reklamcılığı” açıklamasıyla başlarım genelde, dijital dünyayla ilgiliyse SEO diye de belirtir ve SEO’yu anlatırım. Ancak ölçü alan kişinin SEO’yu biliyor olması ve son algoritmaları anlatmaya başlaması bizi oldukça şaşırttı. Hangi firma olduğumuzu sorması üzerine sektörel olarak en çok bilinen ismimiz “Seo Hocası” deyince tepkisinin “oo yakın takipçinizim” olması beni oldukça sevindirdi ve keyiflendirdi. Ofisin aydınlatma ihtiyacı için aynı gün gerçekleştirdiğimiz ikinci görüşmemiz holding büyüklüğünde bir aydınlatma firmasıyla oldu. Toplantı yaptığımız elektrik mühendisinin uzun yıllar SEO ilgilenmesi ve SEO Hocası’nı iyi bilirim demesi, aynı günde 2 farklı yerden gelen olumlu geri dönüşler, “işte şimdi herşeye değdi” dememi sağladı.

Giriş belki uzun oldu ama neden “işte şimdi herşeye değdi”ği konusuna gelelim.

Türkler için bir fıkra anlatılır ve bu fıkrada diğer ülkelerin vatandaşları için cehennemde zebani bulunurken Türkler’in bulunduğu bölümde zebani olmadığına bunun yerine herkesin birbirini kazana geri çektiğine yer verilir.

Türkiye’de faydalı olmaya çalışma, başarılı bireyler olmaya çalışma ve tüketme yerine nasıl üretilebilir, nasıl daha iyi olunabilir sorularının cevaplarını arama sanırım millet olarak bizde oldukça azdır.

Teknolojinin ve sosyal medyanın gelişmesi, herkes ve herşey için yorum yapma kabiliyetine sahip olmamız üstelik kimlik bilgileri gizlenerek bunların yapılabilmesi, insani ve ahlaki değerlerin giderek yitirilmesine sebep oluyor. Bir sanatçının Twitter hesabına hakarete varacak düzeyde yorum gönderebilecek şahısların o sanatçıyı gerçek hayatta görünce el pençe divan durması ve selam vermek için bile destur istemesi sanıyorum teknolojinin ahlaki kaybın üzerindeki etkisini en iyi şekilde gösterir.

SEO sektörüne girdiğim günden bu yana yakaladığım her ilerleme ile birlikte o kadar olumsuz ve ahlaksız davranışlarla karşılaştım ki, sanıyorum defalarcasında “artık şimdi sektörü bırakıyorum” “lanet olsun bu kadarını kaldırmam” “artık şimdi maaşlı bir işe girmenin zamanı geldi” gibi cümleleri sarfetmişimdir. Ancak 7 yıllık sektör geçmişimde, bu düşünceleri uygulama sonrasında bu kişilerin amaçlarına ulaşmış olacağı düşüncesi beni pes etmemem konusunda oldukça güçlendirdi. Çünkü onlar o yorumu yaptıklarında değil, pes ettiğimde kazanmış olacaklardı.  Tüm bu motivasyonla yaşadığım her olay sonrasında daha kötüsü ne olabilir diye düşünürken, ufkumun bu anlamda çok da açık olmadığını görerek daha kötüsünü deneyimlemeye devam ediyordum. Ve en sonunda bu bende bağışıklık yapmaya başladı ve daha fazlasını başarmak için rakiplerin olumsuz çıkışlarını ve bir engellerini görmem gerekiyordu. Her yeni engel ve zorluk çıktığında “Şahane bunu aştığım zaman yaşayacağım hazzı şimdiden hayal ederek duymaya başladım bile” diyordum. İşte hiçbir başarının şans olmadığını şimdi daha iyi anlıyordum. Ve aklıma her defasında Abraham Lincoln geliyordu.

21 yaşında işini kaybetti, bocalama dönemi yaşadı. ama yılmadı, azmetti
24 yaşında tekrar işinden oldu. Ama yılmadı, azmetti.
25 yaşında dört çocuğundan, üçü vefat etti. Hayata küsüp yılmadı, azmetti.27 yaşında ruhsal bunalıma girdi. Ama hayat devam ediyor, mücadeleye devam, dedi.
34 yaşında Kongre seçimlerini kaybetti. Ama yılmadı, azmetti.
36 yaşında yeniden girdiği Kongre seçimlerini yine kaybetti. Ama yılmadı, azmetti.
38 yaşında eyalet seçimlerini kaybetti. Ama yılmadı, ısrarla azminde sebat etti.
47 yaşında Başkanlık seçimlerini kaybetti.
49 yaşında tekrar senato seçimlerini kaybetti ve
52 yaşında ABD Başkanı oldu!

Başarılı insanların tamamı “hiç pes etmeyenlerdir”.

Başarıları çekememe, iyi işleri eleştirme, ben daha iyi olmalıyım değil başkaları daha kötü olmalı düşüncesi maalesef Türkiye’de başarılı olmayı daha da zorlaştırıyor. Başarılı olmanız için iyi şeyler yapmanız yetmiyor, iyi mücadele etmeniz gerekiyor. Bunun için de en önemli silahınız motivasyonunuz olmalı. Peki nasıl?

Olumsuz bir yorum mu aldınız? Yorumu yapan kişiyi inceleyin, aynı işi yapıyorsanız, veya yapmıyorsanız ama bu potansiyel varsa, sizin başardığınızı başarmak isteyen biriyse, bu eleştiri ve yorum sizin doğru yolda olduğunuzun en büyük kanıtıdır. Birgün iş görüşmesi için bizi ziyarete gelen bir müşteri olumsuz bir cümle yöneltti “bir kişi sizin hakkınızda şöyle diyor”. Benim cevabım oldukça net ve hızlıydı, “Kesin SEO’cudur” :) adam duraksadı, evet dedi ve hizmeti satın aldı. Biz yaptığımız işlerin ne derece başarılı olduğunu sektörümüzdeki insanların yaptığı olumsuz yorum sayılarıyla kıyaslıyoruz. Eğer yaptığımız yeni bir icraatta olumsuz herhangi bir yorum almadıysak birşeylerin yanlış gittiğini, rakiplerin bu icraatı zaten zayıf ve başarısız bulduğunu düşünüyoruz.

Hiçbir zaman şu unutulmamalıdır. Olumsuz düşünce ve yorumların %95 i paylaşılır. Olumlu düşünce ve övgülerin %10-15 i anca dile getirilir. Bu sebeple gelen hiçbir olumsuz yoruma bağlı kalarak gittiğiniz yolun yanlış OLDUĞUNU düşünmeyin. Kitabımı almadan kitap hakkında yorum yapanları, hizmetimizi satın almadan hizmeti eleştirenleri incelemeden bile amaçlarını anlamak oldukça kolay. Elbetteki yorumu yapan kişilerin ticari olarak sizi rakip görüp görmediği önemli bir kriter. Bunu iyi analiz edemezseniz, gerçek kullanıcıların eleştirilerini gözden kaçırabilirsiniz. Unutmayınız ki kimse kusursuz olamayacaktır bu sebeple gerçek eleştirileri alabiliyorsanız bu hatalarınızı düzeltmek için de size sunulmuş en iyi fırsattır. Bu nedenle eleştirileri kaynak odaklı dikkate almak gerekecektir.

Üniversitedeyken, asılan cazip bir iş ilanının, birkaç öğrenci tarafından söküldüğünü görmek, hayatımda gördüğüm en çarpıcı ve yıkıcı deneyimlerden biriydi. Daha başarılı olmaya çalışarak şansını arttırmak yerine, başkalarının başarısızlıkları üzerine kurulu bir gelecek planı, sanıyorum insanoğlunun en ahlaksız davranışıdır. Tüm bu çabalara en iyi cevap daha iyisini başarmak olmalıdır. Sizin başarmak için Abraham Licoln’den daha az mı şansınız var !

Yorumlar (41)
 • Aytaç Yusuf 25 Kasım 2014 17:15

  Yazdıklarınıza katılıyorum. Ayrıca sektörünüzdeki firmalar arasında en iyisi olduğunuzu düşünüyorum. Bizim sitelerimize de fayda sağladınız. Teşekkür ederim.
  İnsanların birbirlerinin kuyularını kazma konusunda ise; evet özellikle rakip şahıs ve firmalar, kendilerini yüceltmeyi ve reklam etmeyi amaçladıklarında genelde sektörlerindeki en başarılı oluşumları eleştirmeyi ve karalamayı tercih ediyorlar ki ben bunu anlamıyorum. Aynası işidir kişinin ve lafa bakılmaz. Ben özellikle bir diğerini karalayarak kendilerini ön plana çıkartmaya çalışanların boş teneke olduklarını düşünürüm ve itimat etmem. Sinir bozucu, can sıkıcı olsalar da bu gibi insanları pek kafaya takmamak gerektiğini düşünürüm. Zaten ayakta kalma süreleri de düşüktür, bir süre sonra silinip gideceklerdir.

  • admin 25 Kasım 2014 18:08

   Kesinlikle Yusuf Bey,
   Başarıları olmadığı için bunları anlatarak satış yapamayanlar başkalarının başarısızlıklarını bularak bunu yapmaya çalışmaktadırlar. Kesinlikle kafaya takılmamalı hatta yapılabiliyorsa benim gibi bunun tadı bile çıkartılmalıdır :)

 • Emre 01 Aralık 2014 17:05

  Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Bende bir kaç kere iflas ettim, yapamadım beceremedim ama Abraham Lincoln gibi hala inat ediyorum. Çünkü biliyorum ki bir gün bir şeyler olacak. Yazınızı çok beğendim. Teşekkürler.

 • Ofis Taşıma 18 Aralık 2014 17:12

  yazdıklarınızı baştan sona doğru dikkatlice okudum. Katılmamak elde değil. Çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz… Bende nakliyat sektöründeyim ve bizim sektörde taklitçilik hat safhada. Her zaman özgün olmaya ve farklı olmayı deniyoruz. Yaptığımız işlerle de bunu kanıtlıyoruz. Tekrardan teşekkürler…

 • Yunus BİLGİÇ 29 Aralık 2014 14:44

  Tebrik ederim. Fazla söze gerek yok. Başarılarla dolu yürüyüşünü keyifle izliyorum, yolunuz açık olsun. İyi yıllar.

 • Adem Altan 11 Haziran 2015 16:26

  Uzun zamandır görüşemiyorduk, yine karşıma çıkan bir Kaan Gülten :) Ellerinize sağlık.

 • Hüseyin Çamlı 03 Şubat 2016 16:51

  Kitabınınızı okudum, web sitenizden arada takip etmeye çalışıyorum. Gerçek anlamda sizi bu seviyeye, yani başarıya taşıyanın bilgi olduğu kadar samimi duygularınız olduğunu düşünüyorum.

  Yaptığınız işi en iyisini yapmaya çalıştığınız için teşekkür ederim.

 • Berk 21 Şubat 2016 01:26

  Sonuna kadar okudum vaktimden 5 dakika değil 5 dakika deli dolu bilgiler öğrendim teşekkürler bunun için. :)

 • Melih Özkara 21 Şubat 2016 01:27

  Yazılarınızı okudukça, boş siteler açmak yerine araştırıp bilgi edinir oldum. Planlı ve programlı çalışmam gerektiğini anladım. Cidden Tebrik Ederim. Yapılan Çekilişte Sonuçlarda Kendi İsmimi Görmediğim An Kitabın Siparişini Vereceğimden Emin Olabilirsiniz. Tekrar Tebrik Ve Teşekkür Ediyorum

 • Mert Soydan 21 Şubat 2016 01:28

  Üstad bu yazını çok kez okumuştum, şahsen hayat hikayeni detaylıca ele alacağın yazılarını da beklerim. Neler sana ilham oldu, ne gibi riskler alarak ne gibi adımlar attın bunları seo takipçileri ile paylaşmanı isterim. Esen kal.

 • Mert Arslan 21 Şubat 2016 02:17

  Selam, Seohocası’nı uzun yıllarıdır biliyorum, yakın zamanda sosyal medya hareketlerinizle de sıkı takipciniz oldum. Sizin başarınızla artık bende gurur duyar hale geldim. Bu çarpıcı ve keyifli makale için teşekkür ederim.

 • onur değer 21 Şubat 2016 12:37

  Sayenizde birçok şey öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum. Yaptığınız her işi çok kaliteli yapıyorsunuz. Teşekkürler.

 • Furkan 21 Şubat 2016 12:58

  Mükemmel tespitler. En önemlisi ise azmetmek bana göre.

 • furkan 21 Şubat 2016 14:58

  hocam yazınızdan bır kesıtı paylasıyorum gercekten cok dgru solemıssınız
  yapılanın her zaman daha ıyıye goturmek gerekır bu yolda calısan ınsanalrı ve bıze ornek olduklarını gormek cok guzel

 • Murat 22 Şubat 2016 21:11

  Elinize emeğinize sağlık Kaan bey, Seo da uzman ekibin başında bir Tokat’lının olması onure etti. Taze ve yerinde olan paylaşımlarınızı sürekli takipçisiyiz. E-Book dan sonra kitaplarınıza bu hafta kavuşacağız inşallah.

 • Ahmet Erdoğan 23 Şubat 2016 01:18

  Gayet güzel ve faydalı bir yazı olmuş, kitaplarınızı takip ediyorum. Webtures ve SEO Hocası da takip ettiklerim arasında, laf açıldığında da bolca bahsediyorum eşe dosta.. Allah, daha güzel başarılar nasip etsin. Kayseri’den selamlar…

 • www.serkandag.com 23 Şubat 2016 13:11

  Benzer şeyleri yaşamış olmak bize güç veriyor, girişimimde 3. yılımdayım ve bu yıl kendime ve etrafımdakilere daha faydalı olmak için öğretmenlikten istifa ettim. Değeceğini biliyorum. Teşekkürler Kaan Gülten seviliyorsun :)

 • Eren Kılınçarslan 24 Şubat 2016 20:31

  Elinize yüreğinize sağlık Kaan hocam. Şu yazınızın üzerine zaten söylenecek bir söz yok. Her gün bir miktar daha büyümenin hakkını gerçekten veriyorsunuz. İyi çalışmalar diliyorum.

 • birNC 25 Şubat 2016 01:20

  Merhaba,

  Değerli, akıcı ve buram buram deneyim kokan yazınız için birNC olarak teşekkür ederiz. Kalbinizin temizliği yazınıza vurmuş :)

  İşlerinizdeki yani SEO’daki başarınızın artarak devam etmesi dileğiyle.

 • Ev Villa Proje 25 Şubat 2016 16:29

  Kaan Hocam merhaba;
  Sizinle maaşlı çalıştığım dönemde, sanıyorum 2008-2009 döneminde tanımıştım. O zamanlar Autocad Hocası vardı. Şimdi devam ediliyor mu bilmiyorum.

  Daha o zaman bile yaptırmış olduğun promosyon kalem vs. ile başarılı olacağının belirtisini veriyordun.

  Üzerinden 7-8 sene geçmiş, demekki doğru yoldasın.

  İnşallah vakit olursa bir kahve daha içmek isterim.

  Rabbim kolaylıklar versin.

 • ramazan başan 07 Mart 2016 11:18

  Kaan Bey sizi yeni keşfettim. Değerli paylaşımlarınız var. Bugün Zirve’de olacaksınız.- sanırım. Görüşmek üzere o zaman.
  Saygılarımla
  Ramazan Başan

 • Mustafa GÜLER 16 Mart 2016 23:53

  Makalenizi okurken , Yanlış yolda olmadığımı bir kez daha anladım…Meyve veren Ağaç Taşlanırmış……Bir çok kişiye Yitirmek üzere olan Umutlarını ve Kendilerine olan güvenini tekrar kazandırmışsınız umarım…..Günü kurtarmak için yapılan her çalışma geçi bir oyalanmadır..Boş Mücadeledir.. Amaç ve Gaye yoksa Sonuç yoktur….Her işin Başı Sabırdır… Sabırla Mücadele edenler mutlaka kazananlardır…
  Saygılarımla,

 • Doğan Hilal 11 Nisan 2016 15:16

  Yazı için teşekkürler, hikayeniz ilham verici. Paylaşım için teşekkürler.

 • Recep TOKDEMİR 13 Temmuz 2016 17:55

  Kaan Bey;
  Bu yazınızı defalarca okudum. Her okumamda farklı duygular yaşamakta ve büyüklerimizin bizlere anlatmış olduğu hayat hikayelerini hatırlamaktayım. Türkiyede başarılı olmak hem çok kolay hem çok zor. Sizleri Tebrik Ediyorum.

 • şehirler arası Nakliyat 04 Eylül 2016 21:45

  kaan bey sizi hep takip ediyorum gerçekten burdan olsun fecebooktan olsun takip ediyorum çok yararlı bilgiler var .

 • Berkay Can 04 Kasım 2016 21:31

  Bunlara karşın başarılı olmak her insanın gayret ve azmine bağlı olan istek durumudur bana göre. Her insan istediğini elde edebilir. Er veya geç

 • emre yildirim 05 Kasım 2016 00:02

  Kaan abi her zaman arkandayız :)

 • ibrahimfirat 05 Kasım 2016 18:08

  seo hocasını herhalde artık bilmeyen çok az kişi kalmıştır. Ve genel olarak zaten seo denilince ilk akla gelendir aynı zamanda tavsiye edildiğine de şahit oldum. Yazını oldukça anlamlı ve faydalı.

 • umut duran 06 Kasım 2016 11:59

  İyi yazmışsınız güzel yazmışsınız. Çok ekstra birşey yazmamışsınız fakat okuduklarım arasındaki en iyisi diyebilirim. Lakin başlıkta Türkiye geçiyor. Burada her alanda ya tanıdığınız olacak yada zaten zengin olacaksınız başka türlü başarılı olunmuyor.

 • nakliyat şirketleri 06 Kasım 2016 21:20

  Elinize yüreğinize sağlık Kaan hocam güzel insan

 • İbrahim Akşen 06 Kasım 2016 21:33

  SEO’ya emek harcamış herkesin yolu SEO Hocası’ndan geçmiştir. Emeğinize sağlık.

 • halil ibrahim er 07 Kasım 2016 06:38

  Gerek yapmış olduğunuz bilgilendirmeler gerek ise öneriler ile gerçekten artık bazı şeyleri kafama fazla taktığımı anladım. Yazı için çok teşekkür ediyorum.

 • gulnaz 07 Kasım 2016 15:05

  Teşekkürler çok yararlı bir yazı olmuş.

 • Ali 18 Kasım 2016 13:49

  Muhteşem bir yazı teşekkürler.

 • Cem Yalçın 22 Kasım 2016 00:21

  Yazınız çok değerli ve önemli benim için. Genç girişimciler için ışık tutan bir yazı olmuş. Ancak pes etmemenin yanında sermaye faktörü de önemle yer alıyor. Piyasanın kötü gitmesi, kargo ödemelerinin 7 gün olması, kredi kartı vadesinin 14 gün olması, elimizdeki nakit paranın az olması işleri zorlaştırmaktadır. Üstüne üstlük kargo ücretlerinin çok yüksek olması, küçük esnaflar için mağduriyet yaşatmaktadır. Evett pes etmemek gerek, evet çalışmak gerek. Ancak şu da bir gerçek, elinde avucunda yok ise akıl ile fikir ile çalışamayacak noktaya gelebiliyorsunuz. Türkiye Seo sektörü için önemli adımlarınız için teşekkürler dilerim. İyi çalışmalar.

 • Anıl ALAN 23 Kasım 2016 10:02

  Eline emeğine sağlık üstat…

  Son zamanlar da boş göndermeler yapan rakip kitlenin farkındayım. Sen gerek iş ahlakınla gerek ekibinle olan güçlü iletişim gücünle bunların üstesinden geliyorsun…

  Bu şekilde devam etmen dileğimle…

 • Umut Uçum 24 Kasım 2016 03:27

  Hayal etmenin ayrı bir yeri olmalı hepimizde. Hayallerin bittiği yerde yaşamında ayrı bir anlamı olmamalı diye düşünüyor ve hayellerimizde sınır tanımamalıyız. Bir şeyi hayal etmek ve bu doğrultuda hareket etmek kişiyi istediği sonuca götürür diye düşünüyorum…

 • şehirler arası nakliyat 16 Aralık 2016 13:38

  teşekürler yararlı oldu.

 • İlyas Coşkun 31 Mayıs 2018 01:02

  Kendisi başarılı olamadığı takdirde ne suçu olduğunu kendisi dahi bilmeden eleştiride zirve yapan kişi, kişiler ne hikmetse sonunda küçük duruma düşüyorlar. Sonuç olarak iyi gözle baktığında tecrübe kazanacak ve başarının göz kırptığını görecektir. Eleştiriye açık olmak bir yana eleştiri yapan içinde insaflı olmak en doğru karardır. verdiğim örnek kendimden yola çıktığım bir güzel örnektir. Yıllar önce beni eleştirip haksızlık yapan kötü komşuya selam olsun ;) Kötü komşu adamı ev sahibi yapar derler.

 • Semıh gündüz 17 Kasım 2018 05:22

  Kaan Gülten hocam makalenizi bastan sona kadar okudum. İnanın bir an bütün bu duygu ve düşünlerimi kendim yazmısım ve onu okuyormusum gibi hissettim. Ben de sizin gibi yoruldugumu ve artık hayatımızdakı ıkı yuzlu insanlar ıle savasayacagımı dusunur oldumki ama artık sizinde dediğiniz gıbı eger sımdı pes edersem iste o zaman o ıkı yuzlu insanlar kazanacaktır. Bu yazmıs oldugunuz makaleniz su an bana ve bır cok kısıye umud oldugunu ve Hayatın devam ettıgı surece asla pes edilmemesı gerektıgını hatırlattınıza emınım. Size bu yazınız ve vermıs oldugunuz umudlarınız ıcın kalben cooook ama cok teşekkür edıyorum iyıki sızın gıbı guzel insanlar halaa var dıyorum ve sıze hayatınızda butun zorluklara rahmen basarılar dılıyorum saglıcakla kalın…

 • Erkan 13 Mayıs 2020 23:31

  Yıllar geçse de, okunası bir makale olmuş. Elinize yüreğinize sağlık .